Čo by ste mali vedieť pri výbere okien ?

Výber okná na mieru do vášho nového domova, je veľmi dôležitý. Viete, aké parametre vziať do úvahy pri výbere okna pre váš domov? Či stále premýšľate aké okná by boli najvhodnejšie pre Váš domov? Poradíme Vám, čo treba zvážiť pred konečným rozhodnutím.

Ak máte v pláne si kúpiť nové okná pre Váš dom alebo byt, musíte mať na pamäti, že ide o investíciu v hodnote niekoľko tisíc eur, ktoré budú slúžiť mnoho rokov. Avšak, nie všetci  vedia, akým parametrom by mali venovať pozornosť pri výbere okna. Zameriavame sa predovšetkým na ich vzhľad a perfektné prispôsobenie architektúre budovy. Ale  okno je nielen nevyhnutnou časťou vybavenia domova, ale aj jeho ochranou proti nepriaznivým vplyvom. Z tohto dôvodu je dobré vedieť, aké parametre je potrebné zvážiť pri výbere okien a na čo sa spýtať predajcu predtým, ako prijmete definitívne rozhodnutie.

1. Vhodný profil

Jednoducho povedané, okenný profil je štruktúra, ktorá drží sklo. Pozostáva z rámu, krídla a zasklievacej lišty. Profil je veľmi dôležitou súčasťou celého okna a rozhoduje do značnej miery o jeho vlastnostiach, ako tepelná a zvuková izolácia. Hlavným parametrom, ktorý charakterizuje profil okna je trieda a šírka, čiže stavebná hĺbka profilu. Čo by sme mali vedieť o triede okná? Po prvé, že plastové okná sa vyrábajú na základe PVC profilov, ktoré môžu byť vyrobené v rôznych triedach, ako je A, B, C a iné . Najvyššia je trieda A. Toto označenie znamená, že vonkajšie steny okna majú hrúbku 3 mm. To zaisťuje stabilitu a trvanlivosť okien, rovnako ako väčšiu ochranu proti hluku a zmenám teploty. V ponuke spoločnosti ProfilNET sa nachádza aj okenný systém Gealan 6k Acrylcolor, ktorý vďaka dodatočnej vrstve akrylátu na povrchu profilu sa definuje ako výrobok triedy A+. Dôležitou vlastnosťou okna je jeho stavebná hĺbka. Je všeobecne známe, že čím je väčšia stavebná hĺbka profilu, tým okno má lepšie tepelné vlastnosti. Zrejme to je príliš zjednodušujúce, ale platí pre väčšinu prípadov, aj keď nie vždy. Spoločnosť ProfilNET ponúka okna šírky 70-90 mm.

2. Koeficient tepelného prestupu okna (Uw)

Pri výbere okien pre Váš dom, by sme mali  venovať pozornosť  izolačným vlastnostiam. Výskumy dokazujú, že cez okná môže uniknúť 15% až 35% tepla. Preto, ak chceme zabezpečiť dobrú tepelnú izoláciu domu pri nízkych účtoch za kúrenie, mali by sme si vybrať energeticky úsporné okná. Merateľným parametrom, ktorý určuje izoláciu okna je súčiniteľ prestupu tepla Uw, ktorý sa vypočítavá pre celé okno a oznamuje, kde sa vyskytujú tepelné straty okna po inštalácii v budove. Veľa ľudí chybne stotožňuje koeficient prestupu tepla samotného skla Ug s hodnotou parametru celého okna Uw. Každý výrobca predávajúci výrobky v Európskej únii je povinný deklarovať parameter tepla svojich výrobkov. Čím nižšia je hodnota Uw tým menej tepla uniká oknami. Samotný koeficient Uw nie je schopný zaručiť plnú úsporu tepla. Rovnako dôležitá je tiež odborná montáž s použitím kvalitných materiálov (pozri informácie o tzv. teplej montáži), aby bol priestor medzi oknom a stenou domu tiež dobre izolovaný.

3. Kovanie

Venujte zvláštnu pozornosť kovaniu používané výrobcom a úrovni ich vybavenia. Spoločnosť ProfilNET využíva kovanie známej nemeckej firmy Roto a Winkhaus. Nemecká precíznosť a dlhoročná tradícia vo výrobe sa premieta do bezproblémového a užívateľsky príjemného každodenného používania okien. Okná spoločnosti ProfilNET sú štandardne vybavené 2 bezpečnostnými čapmi proti vlámaniu v každom krídle, ktoré zvyšujú bezpečnosť, mikroventiláciou a blokáciou chybnej polohy kľučky, ktorá zabraňuje vypadnutiu krídla v prípade chybnej manipulácii s kľučkou. Treba tiež spomenúť, že stojí za to spýtať sa v spoločnosti ProfilNET na špeciálny program „Okna určené pre rôzne miestnosti“, pomocou ktorého je možné vybrať kovanie najlepšie vyhovujúce potrebám používateľa miestnosti. V rámci tohto programu je možné vyrábať okná s vhodným príslušenstvom, určené pre miestnosti ako detská izba, obývacia izba, kuchyňa, kúpeľňa, pracovná miestnosť.

4. Oceľové výstuhy

Oceľové výstuhy okien ovplyvňujú ich tuhosť, stabilitu a trvanlivosť. Všetky výstuhy používané spoločnosťou ProfilNET majú hrúbku najmenej 1,5 mm a používajú sa v súlade s odporúčaniami výrobcov plastových profilov. V oknách z farebných profilov alebo s väčšími rozmermi sa používajú hrubšie a špeciálne tvarované výstuhy.

Vyššie uvedené vlastnosti okien sú len tie najdôležitejšie pre ich kvalitu. Okrem materiálov, ktoré sa používajú na výrobu okien, ešte dôležitejšie je ich spojenie a výroba celého okna, ako aj odborná montáž. Odborný poradcovia spoločnosti ProfilNET Vám pomôžu získať viac informácií o výrobkoch zodpovedajúcich Vašim potrebám.